Infografiki są tradycyjnie postrzegane jako elementy wizualne takie, jak znaki, wykresy, mapy i diagramy, które mają za cel pomóc w zrozumieniu danej zawartości tekstowej. Często ich przekaz jest silniejszy niż w przypadku samych słów czy obrazów. Ikonografiki wykorzystują elementy wizualne projektu, aby przedstawić odbiorcy kontekst i znaczenie pewnych faktów w jak najprostszy sposób, którego nigdy nie doświadczył.
Dobra infografika to Twoja pomoc w sprzedaży, szkoleniach i spotkaniach biznesowych. Skuteczne projekty infografik zwiększają Twoją szansę na dotarcie do odbiorcy, pomagają lepiej przyswoić wiedzę zawartą w tekści i doskonale działają na wzrokowców! Z dobrą infografiką docierasz do większej liczby potencjalnych klientów i kontrahentów. A pamiętaj, że ludzie dziś kupują oczami, pomóż im wybrać Twoją ofertę!
Infografika powinna przekazywać komunikat w sposób przykuwający uwagę i jednocześnie intrygujący. Zastosowanie tego typu grafiki jest doskonałym rozwiązaniem przy natłoku trudnych treści, które często jest trudno przekazać samymi słowami.
Tekst ma w infografice znaczenie drugorzędne, najważniejszy jest jego walor obrazowego przekazu, który można łatwiej zrozumieć. Najprościej mówiąc - infografika to graficzna wizualizacja obrazów i wiedzy.
Głównym obszarem ekspansji infografik jest Internet, dla którego wydają się niejako stworzone, w szczególności dla mediów społecznościowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że infografika sprawdza się w każdym medium. Jej podstawą są wykresy, mapy, diagramy, grafy, czy linie czasu. Pozwala nie tylko przedstawić jakieś dane lub fakty, ale umożliwia również ukazanie i podkreślenie zależności pomiędzy nimi. Jest to w pewnym sensie opowieść, a przecież opowiadanie historii to jeden z najwcześniejszych sposób komunikacji, który poznajemy. Zawsze z chęcią do niego powracamy.
Ponadto infografiki są bardzo często odpowiedzią na wiele pytań w jeden, spójny sposób. Mogą za pomocą kilku znaków porównywać odległe przypadki, w najprostszy sposób ukazać korelację czasową, znaczeniową itd. Infografikę można stosować niemal wszędzie, ma swoje zastosowania w różnorodnych branżach - poczynając od kultury, historii, fotografii, po medycynę, prawo, czy biznes. Podsumowując, używamy ich, aby:
Zanim omówię poszczególne cechy dobrej infografiki, warto zwrócić uwagę na to co się składa na jej budowę:
Infografika to wizualna pomoc w komunikacji, która powinna zawierać odpowiednie cechy. Przede wszystkim: wygląd, prostotę i bezpośredniość, jako podstawy. Jednak istnieją dodatkowe składowe, które są równie ważne w procesie przygotowania dobrej infografiki. Jaka właściwie ta dobra infografika powinna być?
Odbiorca nie może domyślać się przekazu zawartego na grafice, powinna być ona czytelna. Dlatego należy dobierać odpowiedni krój fontu, grubość, kolor oraz wielkość.
Zdecydowanie należy brać pod uwagę względy estetyczne oraz praktyczne. Niesamowicie ważna jest rozdzielczość używanych grafik - musi być odpowiednio wysoka!
Dodatkowo zadbaj o responsywność swoich grafik, to znaczy pamiętaj, że może być wyświetlana na różnych urządzeniach - od telewizorów, monitorów komputerowych, tabletów po smartfony.
Kwestie merytoryczne są niezwykle ważne, błędna lub wątpliwa treść nawet na najbardziej profesjonalnej i dopracowanej grafice nie będzie miała sensu. Dlatego wszelkie powielanie fake newsów, komunikaty niezgodne z prawdą, występujące błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne, literówki, czy wszelkie treści pozbawione wartości nie powinny występować na ilustracjach. Oprócz złych kwestii wizualnych marka traci w pewnym stopniu wiarygodność i dość negatywnie na nią rzutuje.
Materiałów wyjściowych jest często za dużo, dlatego niezwykle ważny jest ich właściwy dobór. Które dane należy zobrazować? Infografika ma ujmować sedno, główny wątek, podnosić najbardziej ważkie kwestie, konkretyzować zagadnienia. Oczywiście największy walor mają dane wskazujące na różnice, dysproporcje. Coś, co będzie można dobrze zaprezentować w formie wizualnej.
Warto pamiętać jeszcze o tym, że idealna infografika powinna być zrozumiała dla odbiorcy nawet bez tekstu. W większości przypadków to bardzo trudne zazwyczaj niemożliwe, ale należy kierować się tym założeniem na każdym etapie przygotowania infografiki. Jesteśmy wzrokowcami i po prostu lepiej przetwarzamy obrazy niż tekst. Przygotowane projekty powinny przyciągać uwagę, wtedy są w stanie zachęcić i zainteresować do zapoznania się z ich treścią.
Ćwiczenie
Wykorzystując program Inkscape utwórz infografikę przedstawiająca jeden z poniższych tematów:
Pracę proszę przesłać w spakowanym folderze w formacie pliku Inkscape oraz wyeksportowany z nazwą wybranego tematu.
Czterordzeniowy mini PC z Windows 10, procesor Intel Cherry Trail Z8300, 4GB RAM, 32GB eMMC, 3x USB 2.0, 1x USB 3.0, czytnik kart micro SD, WiFi DualBand AC, Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.2, wyjścia: HDMI 1.4, Mini DisplayPort, 3,5 mm audio stereo jack, obsługa FullHD 1080p, chłodzenie pasywne.