Druk 3D, znany też jako druk przestrzenny, jest innowacyjną technologią produkcji. Pozwala tworzyć/zbudować przestrzenne, materialne obiekty odwzorowujące cyfrowe modele. Maszyna, która to wszystko wykonuje, to drukarka 3D. Nanosi ona na siebie warstwy zgodnie z plikiem cyfrowym. Wzrost popularności tych urządzeń przypada na pierwszą dekadę XXI w. wraz z pojawieniem się domowych drukarek 3D.
Drukowanie 3D
O druku przestrzennym większość osób usłyszała dopiero w XXI wieku. Pomysł konstrukcji odwzorowującej rysunek powstał jednak już w wieku XX. Nie był to jeszcze druk 3D w dzisiejszym rozumieniu. Wzór krystalizowano warstwa po warstwie w płynnym polimerze przy użyciu lasera. Współczesne drukarki 3D działają najczęściej na bazie filamentów – włókien tworzywa sztucznego. Teraz drukowane warstwy są topione w głowicy.
Jak działa drukarka 3D?
Gdy już mamy gotowy plik cyfrowy, wgrywamy go do naszej drukarki 3D. Ale o co w tym dokładnie chodzi? Drukarka 3D musi precyzyjnie skopiować każdą warstwę opisaną w pliku. Oznacza to, że potrzebuje wystarczająco dużej, wolnej i czystej przestrzeni, aby zbudować daną rzecz. Dlatego też większość takich drukarek jest umieszczana w kontenerze lub w komorze do pracy. Maszyny te posiadają bardzo różne technologie – dziś skupimy się na tych, które wykorzystują dysze lub lasery do układania materiału i utwardzania warstw. Z tego powodu drukarki 3D muszą być starannie skalibrowane.
Co możesz stworzyć z drukiem 3D? Rzeczy z drukarki 3D
Trudno znaleźć gałęzie przemysłowe, na które druk 3D jeszcze nie wpłynął. Procesy produkcji na całym świecie przyswoiły techniki druku 3D, aby móc lepiej rozwiązywać problemy i podnieść wydajność. Druk ten, użyty w produkcji masowej, jest tańszy niż jakakolwiek inna metoda. Jest też najszybszą opcją budowy prototypów.
Przy pomocy drukarek 3D można stworzyć albo uzyskać:
Modele niestandardowe. Stworzysz niestandardowe produkty, które będą w całości przystosowane do Twoich potrzeb. Firmy produkują na przykład wytworzone technologią 3D buty na żądanie, które można dopasowywać wedle swojego uznania. Rozmiar i kształt nie stanowi problemu.
Szybkie prototypy. Druk 3D umożliwia szybkie stworzenie modelu lub prototypu, czyli prototypowanie. Pomaga to inżynierom, projektantom i firmom wizualizować oraz w krótkim czasie otrzymywać opinie na temat swojego produktu.
Mniejsze koszty. Dzięki użytym materiałom koszt druku 3D oraz wykonanie prototypów 3D jest niskie. Jeden model można drukować wiele razy, więc czas produkcji i odpady poprodukcyjne ulegają zmniejszeniu.
Produkcja masowa: Drukarki wyposażone w sieć WiFi pozwalają na stworzenie tzw. farmy drukarek złożonej z większej ilości urządzeń połączonych przez sieć, które masowo drukują drobne elementy w dużej ilości. Każda z drukarek 3D może też drukować mniejsze elementy większego projektu, które zostaną później połączone.
Przykłady wykorzystania technologi druku 3D
Medycyna:https://omni3d.com/pl/druk-3d-w-medycynie/
Jedzenie: https://mlodytechnik.pl/technika/29517-jedzenie-z-drukarki-3d
Części zamienne: https://ubot3d.pl/2021/05/05/drukowanie-czesci-zamiennych/
Czterordzeniowy mini PC z Windows 10, procesor Intel Cherry Trail Z8300, 4GB RAM, 32GB eMMC, 3x USB 2.0, 1x USB 3.0, czytnik kart micro SD, WiFi DualBand AC, Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.2, wyjścia: HDMI 1.4, Mini DisplayPort, 3,5 mm audio stereo jack, obsługa FullHD 1080p, chłodzenie pasywne.