Tabela przestawna (pivot table) to potężne narzędzie analityczne w postaci tabeli, w której możemy dość swobodnie „przestawiać” dane. Dzięki niej możemy zobaczyć w naszych danych trendy, wzorce i porównania, które trudno znaleźć przeglądając je ręcznie. Jest niezastąpiona przy tworzeniu podsumowań i raportów, dlatego też wielu pracodawców szuka osób, które potrafią z nich korzystać.
W zastosowaniach domowych tabela przestawna sprawdzi się między innymi przy analizowaniu budżetu. W poniższym przykładzie korzystam z fragmentu listy wydatków z okazji remontu.
By przygotować tabelę przestawną do arkusza, trzeba zebrać dane w wierszach i kolumnach bez pustych pól, zaznaczyć zakres i wstawić tabelę przestawną z menu „Wstawianie”. W następnym kroku Excel pokaże okno z pytaniem o zakres i miejsce umieszczenia tabeli. Można umieścić ją w istniejącym arkuszu (poza zakresem danych!) lub w nowym.
Lista pól tabeli przestawnej pozwala wybrać, jakie dane znajdą się w naszej tabeli. Zwykle poziomo dodawane są pola tekstowe, pionowo daty, a wartości są rozmieszczane między nimi, ale można ten układ modyfikować, łącząc pola ze sobą. Wykorzystując pola z datą, „kto płacił” i kwotami mogę sprawdzić, ile wydaliśmy którego dnia. Gdybym śledziła trendy, mogłabym na tej podstawie przygotować wykres i dowiedzieć się, czy nasze wydatki rosną, czy maleją.
Inny przykład? Proszę bardzo. Korzystając z pól z nazwą sklepu i ceną mogę szybko sprawdzić, ile zostawiliśmy w którym sklepie.
Kto zapłacił więcej? To także możemy błyskawicznie sprawdzić. W prawym-dolnym rogu okna znajdują się 4 pola, informujące o rozkładzie kolumn, wierszy, wartości i filtrów. Wystarczy przeciągać między nimi nazwy, by zmienić układ tabeli.
Tabele przestawne byłyby niczym, gdyby nie pozwalały zmieniać sposobu obliczania wartości. Domyślnie operujemy na sumach (funkcja SUM), ale możemy zmienić to ustawienie na liczbę wystąpień, średnią, wartość maksymalną, minimalną i wiele innych. By to zrobić, trzeba kliknąć obszar „Wartości” w prawym-dolnym rogu okna programu i wybrać polecenie „Ustawienia pola wartości”. Możemy też zmienić sposób wyświatlania danych, na przykład na udział procentowy sumy finalnej.
1. Wykres przestawny różni się od wykresu zwykłego większą interaktywnością.
2. Prezentowane na wykresie dane można dowolnie zmieniać i filtrować, podobnie jak w tabeli przestawnej w zależności od potrzeb analizy.
3. Wykres przestawny można utworzyć w dwojaki sposób:
4. Przykład wykresu pokazującego wartość zakupów poszczególnych produktów.
5. Dane prezentowane na wykresie można zmieniać stosując filtry (wybór konkretnego rynku, konkretnego produktu, w określony miesiąc).
6. Układ wykresu można zmieniać, zmieniając pola tabeli przestawnej. Aby otworzyć listę pól, należy stojąc na wykresie, prawym przyciskiem myszy otworzyć listę czynności i wybrać „Pokaż listę pól”
7. Wykres może być umieszczony w dowolnym miejscu. Aby zmieniać położenie wykresu należy stojąc na wykresie, prawym przyciskiem myszy otworzyć listę czynności i wybrać „Przenieś wykres”, a następnie wskazać docelowe miejsce.
Czterordzeniowy mini PC z Windows 10, procesor Intel Cherry Trail Z8300, 4GB RAM, 32GB eMMC, 3x USB 2.0, 1x USB 3.0, czytnik kart micro SD, WiFi DualBand AC, Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.2, wyjścia: HDMI 1.4, Mini DisplayPort, 3,5 mm audio stereo jack, obsługa FullHD 1080p, chłodzenie pasywne.