Informatyka - System zarządzania treścią CMS

Temat: Systemy zarządzania treścią.

 

 

1. Co to jest CMS ?

CMS (Content Management System) umożliwia stworzenie dynamicznej i responsywnej strony WWW z wykorzystaniem łatwego w użyciu interfejsu. Dzięki niemu możesz w prosty sposób budować swoją stronę i nie musisz znać języków programowania.

Istnieją setki systemów CMS przeznaczonych do różnych zastosowań, takich jak np.:

  • Redagowanie i publikacja artykułów na blogu.
  • Prezentacja działalności przedsiębiorstwa na stronie firmowej.
  • Sprzedaż produktów w Internecie poprzez serwis e-commerce dzięki instalacji modułu płatności.
  • Budowa stron WWW dla społeczności internautów wymieniających się informacjami dotyczącymi wybranej tematyki.

 

2. Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią

 

 

WordPress

WordPress

WordPress, najpopularniejszy open-source'owy CMS opracowany w technologii LAMP, powstał jako narzędzie do tworzenia blogów. W ciągu 15 lat, z konkurenta platform, takich jak Blogger czy Overblog, stał się niezaprzeczalnym liderem - ponad 60% stron WWW z wbudowanym open source'owym CMS'em na świecie bazuje na WordPressie! Jest to niewątpliwie rozwiązanie najłatwiejsze do zainstalowania i zarządzania wśród porównywanych przez nas systemów do zarządzania treścią. WordPress oferuje niezliczoną liczbę szablonów i wtyczek.
WordPress jest idealnym narzędziem dla użytkowników nieposiadających zaawansowanych umiejętności technicznych, którzy potrzebują prostego, szybkiego i łatwego w użyciu rozwiązania. Warto podkreślić, że WordPress umożliwia osiąganie dobrych wyników SEO. Należy jednak pamiętać, że nie jest stworzony do złożonych projektów i w tym zakresie wykazuje ograniczenia. Wymaga np. ostrożności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, gdyż ze względu na swoją popularność jest częstym celem pirackich ataków .

Joomla!


Joomla!

Joomla, powstała jako odgałęzienie innego CMS - Mambo, przez długi czas zajmowała pierwsze miejsce wśród opensource'owych systemów zarządzania treścią... do momentu pojawienia się WordPressa. Jest raczej łatwa do zainstalowania i skonfigurowania, pozwala dość szybko stworzyć stronę WWW i nie wymaga wysokich kompetencji technicznych.
Począwszy od wersji 3 Joomla! wykonała duży krok do przodu w zakresie bezpieczeństwa. Oferuje również interesujące rozwiązania dotyczące personalizacji uprawnień oraz profili, jak również zarządzania Multisite umożliwiającego obsługę bardziej rozbudowanych platform, w skład których wchodzi np. intranet i extranet. Wcześniej takie opcje zarezerwowane były dla bardziej złożonych rozwiązań.

Drupal


Drupal

Drupal, pozostający wcześniej w cieniu WordPressa i Joomla!, stał się niespodziewanie popularny. Pierwotnie zaprojektowany jako platforma do tworzenia sieci społecznościowych, szybko zyskał uznanie jako solidne rozwiązanie z dużymi możliwościami personalizacji, do czego przyczyniła się integracja frameworku Symfony, na którym się Drupal opiera.
Ze względu na jego elastyczność jest chętnie wykorzystywany przez agencje interaktywne do realizacji ambitnych projektów budowy stron WWW na miarę. Dzięki twórcy Drupala - Driesowi Buytaertowi, spopularyzowany został koncept systemu zarządzania treścią oddzielającego tekst od warstwy graficznej strony. Należy jednak pamiętać, że do posługiwania się Drupalem konieczne jest zdobycie chociaż minimum wiedzy technicznej, która pozwoli wykorzystać jego możliwości.

TYPO3



TYPO3

Typo3, nieco mniej znany wśród CMS'ów stworzonych w technologii LAMP, pozostaje równie interesującym systemem rozwijanym przez prężnie działającą społeczność, zwłaszcza w Niemczech, gdzie jest bardzo popularny. Jest to rozbudowane narzędzie, a jego zaletą są duże możliwości personalizacji.

 

3. Prezentacja Joomli

 

 

Zadanie:

 

  • Wyszukaj w internecie strony oparte na wyżej prezentowanych systemach zarządzania treścią.
  • Zabacz ich wygląd, funkcjonalność, przeznaczenie.

---------------------------------

large_g2-left-lightscreen-blue-w-out-warnings-metric-lr-clip.png