Zasady tworzenia prezentacji

 

prezentacja przyklady jak zrobic

 

I. Wprowadzenie

 

Prezentacja to ciekawa i atrakcyjna forma przekazu informacji, mająca za zadanie pomóc w wyjaśnieniu, nauczaniu lub przedstawianiu odbiorcom jakiegoś zagadnienia.

Prezentacja nie jest przekazem ciągłym (jak np. film), lecz składa się z serii obrazów (slajdów), które mogą być oglądane na monitorze komputera, rzutniku przeźroczy (folie nakładane na rzutnik pisma) lub na dużym ekranie (gdy jest możliwość wykorzystania projektora multimedialnego).

Podstawowym walorem prezentacji powinna być prostota, zwięzłość, komunikatywność. Przygotowując prezentację należy unikać obszernych opisów, zawiłych wyjaśnień, efektów wizualnych odwracających uwagę od głównego tematu. Dobra prezentacja powinna zaciekawiać, skupiać uwagę odbiorcy na omawianym temacie. Warunkiem powodzenia prezentacji jest jej odpowiednie przedstawienie.

Niektóre źródła podają, że człowiek zapamiętuje tylko 10% tego, co przeczyta, 20% tego, co usłyszy, 30% tego, co zobaczy. Wniosek jest prosty - po wykorzystaniu dobrze przygotowanej i atrakcyjnie przedstawionej prezentacji, odbiorcy naszego pokazu teoretycznie powinni zapamiętać min. 60% przekazywanych informacji. Jeśli dodamy do tego dyskusję lub pytania od słuchaczy dotyczące przedstawionego tematu w trakcie lub po zakończeniu pokazu, możemy sobie pogratulować!

II. Podstawowe zasady tworzenia prezentacji

Przygotowując prezentację i poszczególne jej slajdy pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Każda prezentacja musi mieć swój temat - przedstaw go na początku (slajd tytułowy). Zastanów się także, w jakim celu przygotowujesz prezentację, co chcesz osiągnąć, co chcesz przekazać i komu (dostosuj treść i środki wyrazu do wieku i poziomu odbiorcy).
  2. Każda plansza powinna mieć tytuł.
  3. Aby slajdy były czytelne, nie powinno być więcej niż 5-6 linijek tekstu na slajdzie.
  4. Tekst powinien składać się z haseł, a nie rozbudowanych akapitów.
  5. Zadbaj, aby tekst i pozostałe elementy były czytelne z większej odległości.
  6. Stosuj czytelną czcionkę - bez zbędnych ozdobników, udziwnień.
  7. Elementy graficzne muszą być czytelne, a ich zadaniem jest wspomaganie tekstu.
  8. Konsekwentnie stosuj kolory i czcionki. Pamiętaj, że kolorystyka i tło mają wspomagać prezentację, a nie dominować.
  9. Wykorzystuj stopniowanie - tzn. wyświetlaj kolejne elementy slajdu potrzebne do prezentacji.
  10. Umieszczenie animacji w slajdzie służy objaśnianiu jakiegoś zjawiska lub uatrakcyjnieniu prezentacji. Przesadne używanie różnorodnych "sztuczek" dezorientuje słuchaczy.
  11. Odbiorca zwraca największą uwagę na górną część slajdu, a szczególnie lewy górny róg.
  12. Na zakończenie przedstaw podsumowanie - może to być jakiś cytat, sentencja, hasło.
  13. Nie zapomnij, że prezentacja ma swojego autora. Napisz o tym na początku i na końcu prezentacji. Jeżeli decydujesz się umieścić swoje nazwisko bądź logo swojej szkoły na każdym slajdzie, zadbaj, by nie był to główny element tego slajdu.
  14. Pamiętaj o podaniu wszystkich źródeł wykorzystanych do prezentacji (autorów i tytułów cytowanych utworów, wykorzystanych materiałów ilustracyjnych, itp.) - podaj je zgodnie z normą.

 

 

 

 
 

III. Narzędzia i programy przydatne w prezentacji

 

Darmowe fonty (czcionki) do prezentacji

Zastanawiasz się gdzie znaleźć ciekawe darmowe fonty? Polecam te trzy strony:

 

Jak dobierać kolory w prezentacji?

Na rynku znajduje się sporo narzędzi, które pomogą Ci dobrać świetną paletę kolorystyczną w Twojej prezentacji. Z pewnością mogę polecić:

 

 Darmowe zdjęcia do prezentacji

Potrzebujesz dobrej jakości ikon lub zdjęć? W Internecie jest ich naprawdę sporo, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Przygotowałem dla ciebie gigantyczną listę darmowych banków zdjęć oraz opisałem strony, na których znajdziesz ciekawe ikony. Linki do tych wpisów znajdziesz poniżej:

 

Darmowe ikony i ilustracje do prezentacji

---------------------------------

kv-pd.png